Om Kristianstad Karateklubb

Sedan 1971

Vi erbjuder traditionell karate med en modern touch. Hos oss är alla välkomna och var och en tränar efter sina förutsättningar. En del tränar hos oss för vår fina gemenskaps skull och ser träningen som ett sätt att hålla kropp och själ i form. Andra har ett helt annat fokus och vill tävla för att se hur långt de kan nå. Grunden i vår träning kommer från budon och vi förespråkar både en spirituell och fysisk väg för att du ska utvecklas som individ och Karateutövare.

Kristianstads karateklubb grundades redan 1971 och första tränaren hette Andrija Lesanovic. Klubben är medlem i Svenska Budoförbundet, sektion i Riksidrotts-förbundet samt Skånes Karateförbund. Sedan starten har klubbens verksamhet varit mycket framgångsrik. Förutom att många människor har fått möjligheten att träna shotokankarate i Kristianstad har tiden även kantats med tävlingsframgångar. Klubben har hedrats med medaljer i såväl nationella som internationella mästerskap. Få idrotter ger en mer allsidig träning än karate, läs mer här. För närvarande bedrivs träningsverksamhet fem dagar i veckan. Träningslokalen finns i Kristianstads Arena, Kampsportssalen i källaren i D-hallen. Du hittar en karta här.

Organisation

Vi tränar traditionell Karate-do och vår verksamhet baseras på Shotokan-Ryu Kase-Ha.  Vi är en fristående klubb som ingår i  Svenska Riksidrottsförbundet och Svenska karateförbundet. Våra graderingar godkänns av Shin Gi Tai Kase-ha Karate-do Association Den tekniskt ansvarige och som godkänner våra graderingar är Sensei Peter Mendel, femte dan. Peter var en av Shihan Kases elever. Klubbens huvudtränare är Sensei Christer Persson som också är klubbens ordförande.

Shin Gi Tai Kase-ha Karate-do är funktionell och dynamisk. Med hjälp kunskap om människans anatomi har vi anpassat/utvecklat varje teknik för att få ut maximal styrka, hastighet och stabilitet samtidigt som vi skonar kroppen från onödigt slitage och skador.

Det första steget är att lära sig att kontrollera sin kropp och sitt sinne. När man har lärt sig bemästra detta kan man börja träna den ”sanna” karaten som sträcker sig bortom tekniken. Shin Gi Tai Kase-ha Karate-do har sina rötter i Shotokan-ryu Kase-ha Karate-do. Detta är en vidareutveckling av stilen, något som sensei Kase poängterade och som står skrivet i sensei Kases ideogram, Giri, att lova att följa och vidareutveckla kase-ha karate-do.

För att kunna utveckla karaten och oss som människor så har vi till viss del fått gå tillbaka ända till Budidharmas tid och titta på de spirituella och andliga bitarna inom karaten. Samtidigt som vi har använt oss av dagens kunskap inom människans anatomi och fysiologi.

Shin Gi Tai Kase-ha Karate-do handlar om att bygga upp och stärka människan. Att försöka se världen ur ett fler dimensionerat synsätt. Precis som Sensei Kase sade, ” go beyond the limit ”. Detta är ett verktyg för att hitta inre kärlek gentemot dig själv och dina medmänniskor. Att kunna släppa egot inom dig och bara kunna vara den underbara varelse du i sanningen är. Karate-do är ett sätt att leva.

Styrelsen

Kristianstads Karateklubb är en ideell förening.
Styrelsen består av:
Ordförande – Christer Persson
Vice orförande – Andrée Bruhn
Kassör – Anette Göransson
Sekreterare – Kamilla Danielsson
Ledamot – Peter Rosenkvist
Suppleant – Linda Thureson
Suppleant – Johan Andersson

Ladda hem våra stadgar

Historia

1971-72 Kristianstads karateklubb startades i mindre skala av Kristianstads Judoklubb i deras lokal Distingohuset. Klubbens första tränare var Andrija Lesanovic.

1973 Ingen större verksamhet men ett 10-tal intresserade elever tränade under året med Karl-Henry Larsson ”Kalle läsk”. Samtidigt blev amerikanen Ted Hedlund chefsinstruktör och det var för honom som vi graderade. Den 15 oktober flyttades karateutbildningen till Näsby IF för att tillhöra dess ungdomssektion. Träningen hölls i Näsby gamla skola. Näsby IF hade dock svårt att ställa medel till förfogande och de 35 medlemmarna beslöt att bilda en egen förening.

1974 Ted Hedlund, tredje dan och Karl-Henry Larsson var instruktörer. Antalet medlemmar ökade till 85.

1975 Den 9 april valdes klubben in i Svenska Budoförbundet. Vi deltog i lag-SM där 7 av klubbens medlemmar tävlade. Vi vann lag-DM i Malmö. På den tiden var det glest med tävlingar, det fanns endast SM, lag-SM och lag-DM. Våra instruktörer var Ted Hedlund, Cvetko Durric från Malmö samt Leif Carlsson, Tommy Lindgren, Dennis Andersson, Dusan Racan och Benic Dragan. 265 personer var medlemmar, några av dessa tillhörde konståkningssektionen som senare lades ner.

1976 Träningarna flyttades till Österängskolans gymnastiksal och
sköttes mestadels av Dusan Racan och Ted Hedlund. I mars fick
klubben besök av japanske mästaren, sensei Kato, femte dan.
Tävlingsverksamheten gick bra. Vid lag-SM placerade sig klubben
på en delad tredjeplats med Enighet. Laget bestod av Peter
Appelqvist, Dusan Racan, Leif Carlsson, Jiri Klima, Dennis
Andersson, Tommy Lindgren och Per Anders Allsten.
Peter Appelqvist kom tvåa i SM/ tungvikt (+78 kg) samma höst.
Medlemsantalet var 156.

1977 Träningslägret i Hindås för Ted Hedlund och engelsmannen Steve Cattle gav oss vårt första svarta bälte genom Dusan Racan. Inga framgångar skördades i tävlingsverksamheten trots deltagande i SM, lag-SM och Budo Cup. Det första klubbmästerskapet vanns av Peter Appelqvist. Medlemsantalet minskade till 96.

1978 Peter Appelqvist vann klubbmästerskapet och blev återigen svensk mästare i tungvikt för seniorer. Han kvalade till EM i Jugoslavien men bröt handen vid en uppvärmning och kunde därför inte använda sina favorittekniker. Med bruten hand gick han till åttondelsfinal där han bl.a. besegrade en med fjärde dan från Jugoslavien. Träningen hölls av Dusan Racan och Bengt-Olof ”Huggarn” Larsson från Halmstad. Medlemsantalet ökade till 125.

1980 Efter ett års träningsuppehåll kom Peter Appelqvist starkt tillbaka genom att vinna Budo Cup i Stockholm, där svenska eliten deltog. Han fick även pris för bästa teknik och sportmanship. Lars Wilson tog silvermedalj i SM. På junior-DM tog laget brons och Lars Wilson, Per-Ola Olsson & Per Åke Persson vann guld i sina viktklasser. Vid senior-DM tog Toumo Takkunen silver, Peter Hägg & Peter Appelqvist tog brons i sina viktklasser. Vid Blekinge Cup vann Per Åke Persson & Lars Wilson blev trea i öppna klassen. Båda representerade Svenska juniorlandslaget för Shotokan och Peter Appelqvist deltog i en landskamp i Italien. Klubbmästerskapet vanns av Lars Wilson. Antal medlemmar var 144.

1981 Lars Wilson flyttade till Malmö och tog svart bälte, första dan. Samtidigt gick han över till klubben Enighet, med vilka han vann två SM i lag. Han var med i landslaget och tog guld vid NJM. Klubben gästades av Steve Cattle, femte dan och Cyril Cummings, fjärde dan från England. Per Åke Persson tog guld vid DM. För första gången hölls katatävling vid klubbmästerskapen. Klubbmästare blev Per Ola Olsson. Han vann även DM för seniorer och startade också Ronneby Karateklubb. Per Ola var även i England där han tränade för Nakayama, åttonde dan och sensei Kase.

1982 Per Åke Kjellberg tog svart bälte, första dan vid påsklägret i Hässleholm. Cyril Cummings gästade klubben flera gånger. Vid SM för seniorer tog Per Ola Olsson silvermedalj efter final mot världsmästaren Ramaon Malave. Klubbmästerskapen vanns av Per Ola Olsson i kata och Per Åke Persson i kumite.

1983 Toumo Takkunen tog svart bälte, första dan på sommarlägret i Malmö. Klubben avancerade till elitserien. Vid junior-SM ställde 40 lag upp och Kristianstad Karateklubb fick en fjärde placering. Per Åke Persson vann i -70 kg klassen. Två seniorer, Per Åke Persson och Per Ola Olsson tog guld vid DM. Peter Mendel började träna och första dagen på nybörjarintagningen kom 150 personer.

1984 Per Ola Olsson tog svart bälte, första dan i Jugoslavien för I Jorga, som var dåvarande jugoslavisk landslagstränare. Träningen hölls av ”Huggarn”, samt gästtränare som Ted Hedlund, Cyril Cummings, I Jorga och Paul Kee. För att få bättre tävlingsrutin gjordes två vänskapsmatcher mot Hässleholm Karateklubb och Red Star från Malmö. Peter Mendel gjorde tävlingsdebut mot Red Star och vann en match mot deras bästa fighter. Peter började direkt tävla i elitserien.

1985 Klubben tog guld vid junior-SM och en tredjeplats i elitserien. Laget bestod av Jörgen Nilsson, Robert Bajraszewski, Peter Mendel, Dejan Brajic, Jerry Bondesson, Peter Erixon och Anders Oskarsson. Antal medlemmar var 183.

1986 Toummo Takkunen tog andra dan, klubbens första Nidan. Efter flera år som tränare slutade Bengt Olof ”Huggarn” Larsson som tränare. Han hade i alla år kört från Halmstad till Kristianstad för att undervisa tre gånger i veckan och tog nu över Zendokai i Halmstad efter Roy Andersson. Klubbmästare blev Jörgen Nilsson i kumite och Toumo Takkunen i kata.

1987 Toummo Takkunen blev fyra vid SM. Juniorlaget blev fyra på SM. Under hösten tog pengarna slut i klubbkassan bl.a. beroende på det låga medlemsantalet. Styrelsen beslutade att göra uppehåll i tävlandet. Klubbmästerskapet ställdes in p.g.a. dåligt intresse.

1988 Vid årsmötet 18 februari valdes Per Åke Kjellberg till ordförande. Toummo Takkunen tog över som chefsinstruktör.

1989 Per Åke Kjellberg tog Nidan, andra dan, i Malmö. Kristianstads Karateklubb hade dålig ekonomi och få medlemmar, därför bedrevs ingen tävlingsverksamhet. Jonas Carlström vann klubbmästerskapet i final mot Peter Mendel i kumite och Peter vann mot Jonas i kata.

1990 Paul Kee gästade klubben en gång i månaden som instruktör. Peter Mendel tog över träningen efter Anders Mikkelsen. Klubbmästare blev Jonas Carlström och Peter Mendel.

1991 Toumo Takkunen blev först att ta sandan, tredje dan för sensei Enoeda i London. Peter Mendel tog shodan första dan. Klubbens ekonomi började bli bättre vilket bidrog till att laget tog sig till elitserien. Jonas Carlström tog guld vid Shotokan Cup för blå bälte och brons i Kata. Mats Molin hamnade på fjärde plats i +80 kg. Klubbmästerskapet vanns av Joakim Mårtensson i både kata och kumite. Paul Kee gästade klubben. En uppskattad uppvisning gjordes på Kristianstadsdagarna.

1992 Joakim Mårtensson tog första dan. Styrelsen beslutade att träningen skulle bli mer traditionellt inriktad och hårdare samtidigt som disciplinen måste förbättras. Jonas Carlström blev klubbmästare i både kata och kumite.

1993 Mats Molin tog shodan. Toumo och Joakim åkte på instruktörsutbildning, då träffade de sensei Mircé Opeloski och imponerades av hans kunskaper i karate-do. Det blev första steget mot WKSA. Klubben knep en andra plats i division 1. Vid Ippon Cup placerade sig Mats Molin på tredje plats. Klubbmästare blev Joakim Mårtensson. Klubben började undervisa karate för barn.

1994 Vi gästades av Mircé Opeloski och Paul Kee. Instruktörer var Toummo Takkunen, Per Åke Kjellberg, Peter Mendel och Joakim Mårtensson. Peter Mendel ledde för tredje året en mycket uppskattad uppvisning på Kristianstadsdagarna. Efter ett uppehåll på 14 år började Peter Appelqvist återigen träna karate och vann klubbmästerskapet i kumite och i kata vann Henrik Holck-Clausen.

1995 Mircé Opeloski och Paul Kee var gästinstruktörer. En tragedi inträffade, Steve Cattle avled. Till minne av honom arrangeras Steve Cattle Minnescup av Trelleborgs karateklubb. Kristianstads Karateklubb tog andraplats i lag. Laget bestod av Peter Mendel, Mats Molin, Joakim Mårtensson, Roger Bengtsson och Andrée Bruhn.

1996 Klubben började året med att byta organisation, från JKA (Japan Karate Association) till WKSA (World Karate-do Shotokan Academy). Chefsinstruktör i Sverige är sensei Mircé Opeloski femte dan. Toummo Takkunen slutade träna karate och började istället med aikido. Joakim Mårtensson slutade p.g.a. studier. Per Åke Kjellberg beslutade att lämna som instruktör och därmed förlorade klubben drivande krafter i styrelsen. Peter Mendel tog över ansvaret som chefstränare. Sensei Mircé gästade klubben regelbundet. Vid WKSA riksmästerskap tog Peter Mendel silver i kata och brons i kumite. Även Andrée Bruhn tog brons i kumite (tävlade i annan pool). Linda Jönsson tog silver i kumite och Martin Andersson silver i kata vid Funakoshi Cup.

1997 Peter Mendel tog Nidan, andra dan för Shihan Taiji Kase i Malmö. Peter Appelqvist och Andrée Bruhn tog shodan vid pingstlägret i Kristianstad med Mircé Opleloski. Vi gästades ofta av Mircé och fick även fint besök av sensei Velibor Dimitrievic, femte dan från Grekland. Peter Mendel lyckades bjuda självaste Shihan Taiji Kase till Kristianstad för att hålla ett tvådagars seminarium. Tack vare den fina relationen med sensei Mircé och WKSA genomfördes ett mycket uppskattat läger.

1999 Övergången till WKSA gjorde att klubben tappade mycket på tävlingsverksamheten. Träningsupplägget baseras på att snabbt anpassa sig till den mera dynamiska stilen som Kase symboliserar, Shotokan ryu kase-ha karate-do. Edin Glavas placerade sig som trea vid SM.

2000 AnnMari JansÅker blev första kvinna att ta shodan. Peter Mendel tog sandan, Patric Englund tog nidan. Graderingarna togs för Shihan Kase. Peter Mendel slutade med all träning för barn för att koncentrera sig på den avancerade gruppen och själv utvecklas inom kase-ha karate-do. Anette Andersson tog över ansvaret för barnträningen. Karsten Jörgensen träffade Peter Mendel och mötet ledde till att Karster ”Phister” började träna igen efter många års uppehåll p.g.a. en ryggskada.

2001 WKSA upphörde. Men klubben följer Shihan Taiji Kase och hans elev i Sverige, sensei Mircé Opeloski, sjätte dan. Carsten ”Phister” Jörgensen tog shodan, första dan.

2002 En ny organisation bildades, Shotokan Ryu Kase-ha Instructors Academy. En intresseförening för alla instruktörer i Europa som vill följa Taiji Kase. Instruktören måste vara minst sandan. Peter Mendel blev antagen som medlem och åkte till det första stora mötet med Kase, som hölls i Glasgow, Skottland. I Sverige höll Mircés elever på att bilda en organisation för klubbar som tränar stilen Kase-ha. Shihan Taiji Kase besökte Malmö för att hålla fyra dagars seminarium. Seminariet avslutades med att tre av klubbens medlemmar, Christer Persson, Joachim Johansson och Bengt Johansson graderades (av Kase, Mircé och Velibor) till svart bälte av första graden, shodan.

2004 Den 24 november var en sorgens dag eftersom Sensei Taiji Kase avled på ett sjukhus i Paris.

2010 I samband med ett träningsläger i Halmstad graderar Christer Persson graderar till svart bälte av andra graden, nidan.

2019 På ett träningsläger i Falkenberg graderade Peter Rosenkvist till svart bälte av första graden, shodan och Christer Persson svart bälte av tredje graden, sandan.